Fitness

Fitness, genel olarak ülkemizde body building sporu ile özdeşleştirilir. Kelimenin anlamını tam olarak bilmeyen kişiler ise, çok farklı bir spor dalı olduğunu düşünür. Aslına bakarsanız fitness kelimesi, bu iki kavramı da tam olarak karşılamaz. Fitness sağlıklı olmak, formda olmak anlamlarını içerir. Bundan dolayı, sağlık ve zinde olmak adına yapılacak olan çok çeşitli spor dallarını, bünyesinde barındırır. Spor dilinde, vücut geliştirme sporunu tanımlayacak olursak, aletli veya aletsiz olarak yapılan, insan vücudunda bulunan kasların tümünün ya da bir kısmının çalıştırılmasına yönelik çalışmalardır diyebiliriz. Fiziksel olarak, vücudun güçlendirilmesi mantığına dayanan bu spor çeşidi, kişilerin tercihlerine göre farklı mekanlarda ve farklı yöntemlerle uygulanabilir. Spor dallarının neredeyse hemen hepsinde kullanılan egzersiz yöntemleri, fitness çalışmaları esnasında da kolayca görülebilir.

  

Spinning

Spinning, haftada 2-3 kez uygulanabilen, etkili ve çok eğlenceli bir kardiyo egzersizidir. Grup çalışması şeklinde müzikle yapılan, son zamanların oldukça popüler egzersizlerinden birisi. Yağ yakımı ve kilo vermek isteyenlerin ilgi odağı. Ortalama 50 dakika süren spinning egzersizleri, uzman bir eğitmen eşliğinde ve genellikle en az 8-10 kişilik gruplar halinde yapılıyor. Bireysel olarak da yapılabilmesine rağmen, grup çalışmasının enerjisi, bu egzersizlerin verimliliğini arttırıyor. Egzersiz sırasında çalınan yüksek sesli müzik ise bu egzersizlerin olmazsa olmazı.

Pilates

Pilates Metodu veya Pilates yirminci yüzyılın başlarında Joseph Hubert Pilates (1880-1967) tarafından geliştirilmiş fiziksel fitness sistemi. Pilates, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşılan bir egzersiz programıdır. Nefes egzersizi teknikleri de yer almaktadır.
Pilates hareketlerinde amaç merkezi güçlendirmek, omurgayı uzatmak, vücut farkındalığını arttırmak, kasları güçlendirmek ve esnekliği arttırmaktır. Pilates aynı zamanda sırt, diz, kalça, omuz ve kronik sakatlıkların mükemmel bir rehabilitasyon yöntemidir.

Total Body

Grup derslerinin en yorucu ve en eğlenceli olanlarından birisidir. Ciddi derecede efor gerektiren hareketlerin uygulandığı Total Body dersinde, minimum 5 kişiye ihtiyaç duyulur. Çeşitli fitness ekipmanlarının bir bütün olarak kullanıldığı kardio derslerinden biridir. Diğer birçok fitness grup dersleri gibi Total Body dersinde de ana amaç kalori yakımını hızlandırmaktadır.

Crunch

Hangimiz karın bölgemizden şikayetçi değilizdir, işte bu bölgenin istediğimiz görünüme kavuşmasının sihirli yolu Crunch egzersizlerinden geçer. Çünkü Crunch antrenmanları karın yağlarınızı değil karın kaslarınızı hedefleyen ve karın kaslarını (ABS) güçlendirmek, onların bir miktar büyümesini sağlamak amacıyla yapılan egzersizler bütünüdür. Karın kaslarınızın çalışması sayesinde ise kasların bağlı olduğu deri toparlanır ve daha sıkı bir görünüme kavuşur. Karın bölgesindeki yağların erimesi diyet ve egzersizin bir arada kullanıldığı sıkı bir disiplin sayesinde mümkün olacaktır